Co to jest czynny żal?

Zadaniem każdego właściciela przedsiębiorstwa jest regularne płacenie podatków, a także składanie deklaracji podatkowych w wyznaczonych terminach. Osoby, które nie będą wywiązywały się z tych czynności muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Dotyczy to każdego, kto zapomni o nich, albo świadomie lub nieświadomie popełni błędy w tym temacie. Jakie są konsekwencje? Może to być grzywna, a nawet wyrok sądowy wraz z pozbawieniem wolności – wszystko zależy od skali popełnionego czynu. Osoby, które zauważą, że popełniły błąd lub będą chciały naprawić świadomie popełnione pomyłki z przeszłości mogą czy skorzystać z instytucji czynnego żalu. Na czym to jednak wszystko polega w praktyce?

Kiedy czynny żal będzie skuteczny?

Należy podkreślić, że nie zawsze czynny żal jest skuteczny. Jeśli ktoś myśli, że złoży takie oświadczenie i mu się „upiecze”, a na przykład kilka dni wcześniej otrzymał wezwanie w związku z z łamaniem prawa, to jest w dużym błędzie. W takiej sytuacji czynny żal nie będzie bowiem uznany za wiarygodny. Złożenie takiego dokumentu musi odbyć się po prostu przed takim wydarzeniem. Nie warto zatem zwlekać z podjęciem tej decyzji. Zwłaszcza, że można uchronić się przed najbardziej surowymi konsekwencjami. Co jeszcze musi poprzedzać złożenie czynnego żalu? Przyznanie się do zaniechania lub błędów musi odbyć się wcześniej niż postępowanie kontrolne w danej sprawie.

Czynny żal nie będzie również skuteczny, kiedy ktoś nakłaniał inną osobę lub osoby do przestępstwa skarbowego. Wówczas złożenie takiego oświadczenia po prostu nic nie da. Istotne jest również to, aby uiścić zapłatę z odsetkami – na przykład wtedy, kiedy w wyniku źle złożonej deklaracji takie należności powstały. Samo złożenie dokumentu nie wystarczy. Trzeba też pokazać, że rzeczywiście chce się naprawić konkretne błędy z przeszłości.

Co musi być w treści?

Czynny żal powinien być złożony w formie pisemnej. Dokument musi być dostarczony osobiście albo poprzez Pocztę Polską do właściwego Urzędu Skarbowego. Co musi znajdować się w takim dokumencie? Czynny żal powinien oczywiście zawierać informacje dotyczące osoby, która chce wytłumaczyć się ze świadomie lub nieświadomie popełnionych błędów lub zaniechań. Należy dokładnie opisać popełniony czyn i wskazać okoliczności, które spowodowały takie, a nie inne postępowanie. Jeśli na przykład ktoś namawiał Was do niezapłacenia pewnych podatków, to trzeba to wyraźnie zaznaczyć.

W tym momencie nie ma miejsca na sentymenty. Zwłaszcza, że finalne konsekwencje mogą być naprawdę bardzo surowe. Trzeba również poinformować czy konkretne błędy zostały naprawione lub są w trakcie naprawiania. Kluczowe jest to, aby nie tylko przekonać urzędników o swojej woli poprawy, ale także przedstawić fakty, które to potwierdzą. Jeśli na przykład ktoś prowadzi firmę już wiele lat, a to dopiero jego pierwszy występek, to jest bez wątpienia okoliczność łagodząca.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Poza tym każda osoba korzystająca z instytucji czynnego żalu powinna zapłacić wymaganą należność publicznoprawną, a także złożyć dokumenty, które wcześniej nie zostały dostarczone. Jeśli zatem zapomnieliście o deklaracji, to warto jak najszybciej poprawić się w tym aspekcie. Biorąc to wszystko pod uwagę można bowiem liczyć na bardziej łagodną karę lub nawet jej brak – jeśli wykroczenie nie będzie zbyt poważne.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną http://www.niezaleznyranking.pl/ na której publikowane są niezależne rankingi urządzeń i wielu innych – sprawdź!

Published

Updated

Author

admin

Categories

Biznes i finanse

Comments