Wybrać bank czy doradcę finansowego przy kredycie hipotecznym?

Obecnie na rynku finansowym mamy dużą ilość banków oraz firm, które specjalizują się w doradztwie finansowym. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na lata i należy mieć to uwadze chcąc skorzystać z tego typu produktu finansowego. Profesjonalne wsparcie przy uzyskaniu kredytu hipotecznego może zapewnić osoba z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym. 

Na czym polega praca firm doradztwa finansowego?

Firmy specjalizujące się w doradztwie finansowym mają za zadanie udzielenie wsparcia klientowi w procesie uzyskania kredytu. Szczegółowy zakres obowiązków firm z tego sektora polega na:

  • analizie sytuacji finansowej klienta,
  • obliczenie zdolność kredytowej klienta,
  • dobór oferty do wymagań klienta, ale mając na uwadze jego sytuację finansową,
  • wyjaśnienie warunków kredytu hipotecznego,
  • wsparcie przy kompletowaniu dokumentów,
  • wsparcie przy podpisywaniu umowy kredytowej,
  • opieka nad klientem po otrzymania przez niego kredytu.

Należy podkreślić, że firmy zajmujące się doradztwem finansowym współpracują z wieloma bankami, co daje klientowi możliwość zapoznania się z ofertami wielu banków w jednym miejscu. W przypadku banku musimy sami zdecydować się, gdzie chcemy udać się w celu otrzymania kredytu hipotecznego. Niektóre firmy doradztwa finansowego świadczą dodatkowe usługi np. pomoc przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości.

Skorzystanie z doradcy finansowego czy banku chcą otrzymać kredyt hipoteczny?

Osoba, która chce otrzymać kredyt hipoteczny powinna zadać sobie, czy chce osobiście chodzić po bankach i dokonywać analizy ofert. Decydując się na samodzielną analizę ofert poszczególnych banków musi mieć na uwadze, że jest to proces wymagający czasu oraz wiedzy. Wybierając usługę doradztwa finansowego mamy możliwość poznania wielu ofert w jednym miejscu, co pozwala klientowi zaoszczędzić czas. Należy podkreślić, że przy pomocy doradcy finansowego klienta ma możliwość złożenia wniosku kredytowego do więcej niż jednego banku. Doradca finansowy posiada nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również analizuje na bieżąco rynek usług finansowych. Niektórzy doradcy finansowi współpracują z deweloperami, co sprawia, że klient może zostać wyręczony w przygotowaniu dokumentów dla firmy deweloperskiej.

Czy czas podpisywania umowy przy wsparciu doradcy finansowego się różni?

Czas podpisywania umowy kredytowej z bankiem, przy lub bez pomocy doradcy finansowego jest identyczny. Jednak procedura uzyskania kredytu hipotecznego przy pomocy doradcy finansowego jest krótsza, ponieważ klient ma profesjonalne wsparcie.

Zdolność kredytowa – czy się różni?

Zdolność kredytowa, która zostanie wyliczona przez doradcę finansowego lub przez bank powinna być taka sama. Doradca finansowy może udzielić klientowi wsparcia w zakresie tego, co zrobić w celu polepszenia zdolności kredytowej.

Marża, prowizja oraz spread – gdzie jest korzystniej?

Współpracując z doradcą finansowym możemy uzyskać lepsze warunki kredytu hipotecznego. Wynika to z tego, że doradca finansowy ma korzystniejsze warunki niż indywidualny klient oraz posiada wiedzę pozwalającą na negocjowanie warunków oferty kredytowych.

logo tomaszwostal

Niezależny doradca kredytowy Tomasz Wostal – sprawdź ofertę dostępną na stronie tomaszwostal.pl