Kominki i piece wolnostojące – charakterystyka

Kominki są coraz częściej montowane w domach. Czasem zastępują centralne ogrzewanie dając ciepło w całym domu. Innym razem dogrzewa jedno, konkretne pomieszczenie, najczęściej salon. W takim przypadku często mamy do czynienia z piecami wolnostojącymi, tak zwanymi „kozami”.

Ważnym aspektem warunkującym odpowiednie miejsce dla kominka jest usytuowanie komina. Najlepiej, jeśli nasz piec lub kominek staną bezpośrednio przy nim. W pobliżu naszego domowego ogniska nie możemy ustawiać mebli. Wysoka temperatura mogłaby źle na nie wpłynąć. Należy również pamiętać o odpowiednim podłożu pod paleniskiem. Ze względu na to, że na podłogę mogą wypaść żarzące się drwa i gorący popiół, w tym miejscu zalecane są na przykład płytki ceramiczne.

Ze względu na walory estetyczne w dużym pomieszczeniu kominek dobrze jest postawić w centralnym miejscu. Natomiast w niewielkim – na uboczu, w rogu. Jeśli w pomieszczeniu, w którym chcemy mieć kominek, nie mamy wyjścia kominowego, dobrą decyzją może się okazać zakup wersji elektrycznej. Takie modele są łatwe w montażu i często przenośne, co pozwala na dowolną aranżację wnętrza i zmianę miejsca naszego paleniska gdy zajdzie taka potrzeba.

Biokominki – nowa alternatywa dla tradycyjnego pieca

Biokominki różnią się od tradycyjnych materiałem opałowym. W tym przypadku drewno i brykiet zamieniamy na biopaliwo w postaci ciekłej lub żelowej. Dodatkowo do montażu nie potrzebujemy podłączenia do przewodu kominowego, co daje wiele możliwości podczas aranżacji wnętrza. W chwili obecnej na rynku znajdziemy bardzo dużo różnych wzorów. Dzięki temu nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie.

 Meble warsztatowe, piec żeliwny, kominki i wiele innych znajdziesz w ofercie sklepu Szalony Max – dowiedz się więcej na stronie http://www.szalonymax.pl/pol_m_Piece_Piece-zeliwne-764.html – sprawdź!

Kominki elektryczne – wygoda i estetyka w obsłudze

Kominki elektryczne są dobrym rozwiązaniem tam, gdzie przewód kominowy nie jest łatwo dostępny. Również polecany jest dla osób, które nie chcą mieć w domu drewna i zanieczyszczeń związanych z czyszczeniem paleniska. Efekt palącego się drewna osiągamy dzięki podłączeniu do prądu. Obraz płomieni jest wynikiem rozbicia wiązek światła lub pary wodnej, na której wyświetlany jest obraz płomieni.

Piece wolnostojące – tak zwane kozy

Jeśli nie mamy wystarczającej kwoty lub odpowiednio dużo miejsca na zainstalowanie tradycyjnego kominka, możemy zdecydować się na zakup tańszego i mniejszego pieca wolnostojącego. W chwili obecnej takie kozy mają przeróżne wzory i rozmiary. Mogą więc równie efektywnie upiększyć i ogrzać wnętrze.

Zamknięte i otwarte wkłady kominkowe

Jeśli zdecydujemy się na standardowy kominek, mamy do wyboru dwa rodzaje wkładów – zamknięty i otwarty. Zamknięty należy do bardziej bezpiecznych i ekonomicznych w eksploatacji. Zamknięte palenisko nawet w najprostszej wersji będzie doskonałym źródłem ciepła, a zakup modelu z płaszczem wodnym pozwoli na rozprowadzenie ciepła po całym budynku. W przypadku wkładu otwartego mamy do czynienia ze sporą utratą ciepła, które uchodzi na zewnątrz budynku przez otwarty przewód kominowy. Ponadto w takim kominku drewno spala się szybciej, niż w układzie zamkniętym. Zaletą za to jest efekt wizualny, jakiego nie zastąpi żadna z podanych wcześniej wersji.

Published

Updated

Author

admin

Categories

Dom

Comments